phone mobile heart Cestovní kanceláří ITAKA Flag of Belarus airplane
>Naše směry>

Sri Lanka

Ve zkratce

  • plantáže proslulého cejlonského čaje a skořice
  • zlaté pláže a bujná tropická příroda
  • Kandy s nádherným buddhistickým chrámem
  • sloní sirotčinec v Pinnawala a koloniální architektura města Galle

Prohlédni nabídku

Plantáže proslulého cejlonského čaje a skořice, zlaté pláže a bujná tropická příroda Kandy s nádherným buddhistickým chrámem, sloní sirotčinec v Pinnawala a koloniální architektura města Galle.

Pro arabské kupce byla zemí šťastných překvapení, středověký cestovatel Marco Polo ji nazval nejkrásnějším ostrovem na světě. Americký romanopisec Mark Twain ji považoval za „krásnou a úžasně tropickou“. Mahátma Gándhí byl přesvědčen, že je přírodní krása Srí Lanky nedostižná na celé zeměkouli. I dnes utvářejí krása, bohatství a různorodost tohoto místa kouzlo, které očaruje příchozí.

Turisty sem nejvíce přitahují krásné zlaté pláže a bujná tropická příroda. Místní obyvatelé, turistům velice příznivě naklonění, se postarají o to, že vám na pobyt zde zůstanou výjimečné vzpomínky.

Vybízíme všechny, kdo přijedou na Srí Lanku, aby vyšli mimo zdi hotelu a poznávali okolí. Srí Lanka totiž nejsou jen krásné pláže. Má velmi bohatou historii, na jejíž stopy narazíte na každém kroku. Na jižním pobřeží lze navštívit město Galle a jeho koloniální stavby, které zde zanechali Nizozemci, Portugalci a Angličané. Nejzajímavější je ale historické hlavní město ostrova, Kandy. Zároveň jde o duchovní centrum této země. Nachází se tu relikvie uctívaná budhisty - Buddhův zub.

Plantáže proslulého cejlonského čaje a skořice, zlaté pláže a bujná tropická příroda Kandy s nádherným buddhistickým chrámem, sloní sirotčinec v Pinnawala a koloniální architektura města Galle.

KRÁSNÁ A ÚŽASNĚ TROPICKÁ
Marcem Polem označená za nejkrásnější ostrov světa, má mnoho míst k objevování a bohatou historii, jejíž stopy můžeme potkat na každém kroku: slavné Galle s koloniální architekturou, rušnou promenádou a do moře vysunutou historickou pevností ze 17. stol., Kandy - dřívější hlavní město Srí Lanky s Královskými botanickými zahradami a úžasným buddhistickým chrámem, v němž je uložena relikvie, Buddhův zub, a Sigiriya – Lví skála se zříceninou starověkého paláce a pevnosti.
ZLATÉ PLÁŽE
Jako z obrázku, s palmami sklánějícími se k oceánu, písčité a táhnoucí se kilometry daleko. Většinu pobřeží Srí Lanky tvoří zlaté pláže. Slavná „Golden Mile“ v Beruwali, Bentota – jedna z nejoblíbenějších na ostrově, Negombo - dlouhá, s oranžovošedým pískem, a na jihu Unawatuna - údajně nejkrásnější na ostrově.
ČAJ A SKOŘICE
Po celém světě slavný cejlonský čaj nejvyšší kvality s úžasným aroma a chutí se pěstuje na plantážích v srdci ostrova. Čajovníkové plantáže můžete vidět v Nuwara Eliya a na kopcích v okolí Ella. Skutečná skořice pochází právě ze Srí Lanky, je jemná a velmi aromatická, má jemnou kořeněnou chuť s lehkou sladkostí a pikantním nádechem.
NA DIVOKO
Exotický ostrov okouzlí bujnou tropickou vegetací, šťavnatou zelení džungle a krásnou krajinou. Úžasné vodopády Ramboda, kolem kterých se táhnou čajovníkové plantáže, národní parky: Yala, Hortonova náhorní plošina nebo Minneriya, ve kterých můžete potkat divoké slony, leopardy a exotické ptáky, jsou dokonalým místem pro poznání skutečné divoké Srí Lanky, kde příroda leží na dosah ruky.
ČAS PRO SURFAŘE
Safírový Indický oceán, vysoké vlny, pláže pozvolna klesající do moře a dokonalé počasí přitahují milovníky vodních sportů z celého světa Surfaři a windsurfaři nejraději navštěvují Beruwalu a Bentote s centry vodních sportů, abyste viděli korálový útes, je nejlepší vypravit se do Hikkaduwa - obce s rozvinutou turistickou infrastrukturou a krásnou, širokou pláží.
RICE & CURRY NEBOLI NĚCO NA ZUB
Pekelně pikantní, jedna z nejostřejších na světě, v tradičním provedení doporučená jen pro odvážné. Kari s rýží je základním pokrmem ostrova, kraluje tu zelenina: lilek s kari, smažený a dušený s rajčaty, cibulí a hořčicí, čočka vařená v kokosovém mléku s kořením a srílanská pochoutka - kysané buvolí mléko se šťávou z květů kokosové palmy.
V KRÁLOVSTVÍ SLONŮ
Divoké slony můžete potkat v Národním parku Minneriya. „Pasoucí se“ ve vysoké trávě si turistů nevšímají. Za návštěvu stojí také Národní park Udawalawe, kde se na svobodě žijící sloni pyšně procházejí mezi křovinami a občas zapózují pro fotografie.
AJURVÉDA
Starověký systém medicíny opírající se o živly a pránu - životní sílu. Na Srí Lance velmi oblíbená ajurvéda léčí nejen tělo, ale i duši. Hotelová wellness nabízejí různorodé zákroky, za vyzkoušení stojí relaxační ajurvédská masáž s využitím přírodních ingrediencí, jako jsou bylinky nebo olej ze santálového dřeva.
CO SI PŘIVÉZT?
Povinně sošku Buddhy, čaj a koření: svitek skořice, muškátový oříšek a kari. Také stojí za to opatřit si výrobky ze dřeva, srílanské masky, šperky, arak - silný alkoholický nápoj z kokosového mléka, a ajurvédské produkty, obzvláště masážní olejíčky.

Průvodce: o turisty pečuje polský delegát, jehož úkoly jsou pomoc v průběhu pobytu a přijímání přihlášek na fakultativní výlety.

Víza: občané PR se musí při cestě na Srí Lanku ucházet o vízum.
Vízum lze získat:
1) prostřednictvím CK ITAKA:
CK ITAKA nabízí prostřednictví při získávání víza na Srí Lanku:
Poplatek za turistické vízum a za zprostředkování: 189 PLN/os.
Údaje nezbytné k vystavení víz odešlete nejpozději 7 dní před odletem na e-mailovou adresu: wiza@itaka.pl.
Do předmětu mailu napište VÍZA SRÍ LANKA a Č. REZERVACE.
Údaje nezbytné pro získání víza prostřednictvím CK ITAKA: sken první strany pasu (ve velmi dobré kvalitě, pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců ode dne návratu do země).
2) online prostřednictvím internetové platformy ETA:
úřady Srí Lanky zavedly elektronický systém vydávání víz - Electronic Travel Authorization (ETA):
poplatek za vízum stanoví: cca 35 USD/os., platbu lze provést výhradně prostřednictvím platební karty. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců a obsahovat aktuální fotografii.
Online žádost o vízum je dostupná na adrese: https://eta.gov.lk/etaslvisa/etaNavServ
3) nebo na místě na letišti.
Pro jeho získání je nutné předložit anglicky vyplněnou vstupní kartu, kterou obdržíte v letadle.
Víza se vydávají na letišti. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců a obsahovat aktuální fotografii.
Víza mají platnost jen pro turistické pobyty. Poplatek za vízum v současnosti stanoví: cca 35 USD/os.

Let: Polsko-Srí Lanka – cca 10 hod.

Místní čas: v zimě: polský čas plus 4,5 hod,; v létě: polský čas plus 3,5 hod.

Napětí: 220 nebo 230 V, dávejte si pozor na veškeré pokyny týkající se využívání sítě v hotelových pokojích.

Měna: srílanská rupie (LKR). K výměně peněz je zapotřebí pas. Potvrzení o výměně si uschovejte až do odjezdu. Výměna ostatních rupií před odjezdem je možná jen na letišti.

Spropitné: Spropitné se běžně nechává číšníkům, řidičům a průvodcům – cca 10 - 15 %. Nosič zavazadel by měl dostat minimálně 20 LKR za 1 kus zavazadla, pokojská - cca 200 LKR týdně.

Pláže: zdarma, veřejné, neuspořádané.

Ceny v hotelu a restauracích: oběd – cca 10 USD, pivo – cca 3 USD, víno – cca 5 USD, káva – cca 3 USD.

Fakultativní výlety: jsou organizovány místnímu turistickými agenturami na základě jimi určených podmínek. Výlet může být zrušen z důvodu nedostatečného počtu zájemců.

Pozor: v hotelích, obchodech, barech, restauracích se nepodávají alkoholické nápoje během státních a náboženských svátků, např. Poya (den úplňku - každý měsíc); ve většině hotelů se all inclusive nevztahuje na víno.

 


Vždy aktuální informace o bezpečnostní situaci v jednotlivých zemích se nacházejí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Colombo — transfer do hlavního města. Na programu např. pevnost, bazar s hinduistickým chrámem, náměstí Nezávislosti, Mezinárodní konferenční sál Bandaranaike s replikou Buddhy. Cena - cca 23-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Galle — ráno transfer do Galle. Město se skládá ze dvou částí: historické pevnosti ze sedmnáctého století zapsané do seznamu UNESCO, která se nachází u moře, a novější části nacházející se na pevnině.. Pevnost Galle je největší z dochovaných městských pevností postavených Evropany v Asii. Zbývající část města je plná památek nizozemské koloniální architektury z období zahrnujícího posledních 400 let. Na programu želví líheň v Kosgodě a návštěva dílny, kde se vyřezávají tradiční srílanské masky. Celodenní výlet. Cena - cca 40 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Kandy — transfer do Pinnawali - sloního sirotčince. Příjezd do Kandy, oběd a prohlídka dřívějšího hlavního města Srí Lanky. Poslední metropole sinhálského království ležící v Centrální provincii představuje živoucí příklad slávy země. Na programu jsou chrámy spolu s budovou z konce 16. století, což je místo, kde je přechováván nejvýznamnější předmět na Srí Lance: svatá relikvie - Buddhův zub, a na okraji umělého jezera ležící královského lázně. Cena - cca 70-100 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Sigiriya a Dambula (2 dny) — brzy ráno výjezd k Sigiriye s 180 metrů vysokou skálou, na jejímž vrcholu se nachází zřícenina starověkého paláce a pevnosti postavené v 5. stol. Krátký výstup k zřícenině pevnosti. Sigiriya je jedním ze sedmi míst na Srí Lance zapsaným na seznam UNESCO. nacházejí se zde zbytky základů a opevnění a dobře zachované malby na stěnách skal. Transfer do Dambulla, kde se nacházejí jeskynní chrámy postavené králem Valagambou, když po 14 letech vyhnanství převzal trůn. Přenocování v 3* hotelu. Ráno transfer do Národního parku Minneriya zaujímajícího plochu více než 8000 hektarů. Volitelně jízda na slonech (cca 13 USD/os.) Cena - cca 170-220 USD (v závislosti na hotelu/regionu). Cena obsahuje ubytování v 3* hotelu a večeři a snídani, neobsahuje oběd.

Kitulgala — asi 3hodinová návštěva na jednom z nejvlhčích míst země ležícím na západě Srí Lanky. Název Kitulgala pochází od karyoty žahavé, které se na Srí Lance říká „kitul“. Pěstují se tu banány, jak červené, tak i žluté odrůdy, a ve výše ležících oblastech kaučukovníky. V Kitulgala se nachází většina druhů tropických ptáků, které se vyskytují ve Světové rezervaci biosféry na Sinharaja. Kitulgala je rozhodně místo, které stojí za to navštívit! Zde se také natáčel oscarový film „Most přes řeku Kwai“. Celodenní výlet. Cena - cca 40-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Sinharaja — národní park a oblast biodiverzity na Srí Lance je oficiálně zapsaná rezervace biosféry a světového dědictví UNESCO. Toto místo představuje pokladnici endemických (pouze lokálně se vyskytujících) druhů, mezi které patří stromy, hmyz, plazi, hadi, ptáci a savci. Na území rezervace žijí 3 málokdy vidění sloni a 15 levhartů. Nejspolečenštějším savcem je zástupce druhu opic - hulman rudolící. Cena - cca 55-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Pozorování velryb v Mirissa — Srí Lanka je místo známé mezi milovníky přírody. Jde o jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb a vorvaňů. To je možné díky horkému, tropickému slunci, atmosférickým podmínkám a čisté vodě. Plejtváci obrovští dosahující délky 30 metrů a hmotnosti více než 200 tun jsou největší zvířata na zemi. První setkání se zvířetem velkým jako letadlo se určitě stane nezapomenutelným zážitkem. V období od prosince do března můžete pozorovat jeho zvláštní poddruh s kratším ocasem. Dosahuje délky jen 24 metrů, ale vypadá stejně majestátně jako plejtvák obrovský. Cena - cca 70-75 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Yala (2 dny) — safari v národním parku Yala ležícím asi 300 km od Colomba. Park zabírá plochu cca 1000 km² a byl založen v roce 1938 jako střelecká sportovní rezervace. Jedná se o nejoblíbenější a dobře rozvinutý národní park, v němž můžete pozorovat divoké druhy zvířat a pátků, např. stáda slonů, levharty, divoká prasata, krokodýly, divoké buvoly a pávy, šakaly, medvědy pyskaté. Ptactvo zahrnuje kolem 130 druhů, jak stálých obyvatel, tak migrujících druhů. Délka trvání jeep safari: asi 3 hodiny. Následně ubytování v hotelu, večeře a přenocování. Po snídani odhlášení z hotelu. Na zpátečně cestě prohlídka želví líhně v Tissamaharama. Cena - cca 125-140 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena obsahuje ubytování v 3* hotelu a večeři a snídani. Cena neobsahuje oběd.

 

Místní výlety jsou organizovány místními turistickými agenturami na základě jimi určených podmínek. Výlet může být zrušen z důvodu nedostatečného počtu osob.

Colombo — transfer do hlavního města. Na programu např. pevnost, bazar s hinduistickým chrámem, náměstí Nezávislosti, Mezinárodní konferenční sál Bandaranaike s replikou Buddhy. Cena - cca 23-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Galle — ráno transfer do Galle. Město se skládá ze dvou částí: historické pevnosti ze sedmnáctého století zapsané do seznamu UNESCO, která se nachází u moře, a novější části nacházející se na pevnině.. Pevnost Galle je největší z dochovaných městských pevností postavených Evropany v Asii. Zbývající část města je plná památek nizozemské koloniální architektury z období zahrnujícího posledních 400 let. Na programu želví líheň v Kosgodě a návštěva dílny, kde se vyřezávají tradiční srílanské masky. Celodenní výlet. Cena - cca 40 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Kandy — transfer do Pinnawali - sloního sirotčince. Příjezd do Kandy, oběd a prohlídka dřívějšího hlavního města Srí Lanky. Poslední metropole sinhálského království ležící v Centrální provincii představuje živoucí příklad slávy země. Na programu jsou chrámy spolu s budovou z konce 16. století, což je místo, kde je přechováván nejvýznamnější předmět na Srí Lance: svatá relikvie - Buddhův zub, a na okraji umělého jezera ležící královského lázně. Cena - cca 70-100 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Sigiriya a Dambula (2 dny) — brzy ráno výjezd k Sigiriye s 180 metrů vysokou skálou, na jejímž vrcholu se nachází zřícenina starověkého paláce a pevnosti postavené v 5. stol. Krátký výstup k zřícenině pevnosti. Sigiriya je jedním ze sedmi míst na Srí Lance zapsaným na seznam UNESCO. nacházejí se zde zbytky základů a opevnění a dobře zachované malby na stěnách skal. Transfer do Dambulla, kde se nacházejí jeskynní chrámy postavené králem Valagambou, když po 14 letech vyhnanství převzal trůn. Přenocování v 3* hotelu. Ráno transfer do Národního parku Minneriya zaujímajícího plochu více než 8000 hektarů. Volitelně jízda na slonech (cca 13 USD/os.) Cena - cca 170-220 USD (v závislosti na hotelu/regionu). Cena obsahuje ubytování v 3* hotelu a večeři a snídani, neobsahuje oběd.

Kitulgala — asi 3hodinová návštěva na jednom z nejvlhčích míst země ležícím na západě Srí Lanky. Název Kitulgala pochází od karyoty žahavé, které se na Srí Lance říká „kitul“. Pěstují se tu banány, jak červené, tak i žluté odrůdy, a ve výše ležících oblastech kaučukovníky. V Kitulgala se nachází většina druhů tropických ptáků, které se vyskytují ve Světové rezervaci biosféry na Sinharaja. Kitulgala je rozhodně místo, které stojí za to navštívit! Zde se také natáčel oscarový film „Most přes řeku Kwai“. Celodenní výlet. Cena - cca 40-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Sinharaja — národní park a oblast biodiverzity na Srí Lance je oficiálně zapsaná rezervace biosféry a světového dědictví UNESCO. Toto místo představuje pokladnici endemických (pouze lokálně se vyskytujících) druhů, mezi které patří stromy, hmyz, plazi, hadi, ptáci a savci. Na území rezervace žijí 3 málokdy vidění sloni a 15 levhartů. Nejspolečenštějším savcem je zástupce druhu opic - hulman rudolící. Cena - cca 55-70 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Pozorování velryb v Mirissa — Srí Lanka je místo známé mezi milovníky přírody. Jde o jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování velryb a vorvaňů. To je možné díky horkému, tropickému slunci, atmosférickým podmínkám a čisté vodě. Plejtváci obrovští dosahující délky 30 metrů a hmotnosti více než 200 tun jsou největší zvířata na zemi. První setkání se zvířetem velkým jako letadlo se určitě stane nezapomenutelným zážitkem. V období od prosince do března můžete pozorovat jeho zvláštní poddruh s kratším ocasem. Dosahuje délky jen 24 metrů, ale vypadá stejně majestátně jako plejtvák obrovský. Cena - cca 70-75 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena neobsahuje oběd.

Yala (2 dny) — safari v národním parku Yala ležícím asi 300 km od Colomba. Park zabírá plochu cca 1000 km² a byl založen v roce 1938 jako střelecká sportovní rezervace. Jedná se o nejoblíbenější a dobře rozvinutý národní park, v němž můžete pozorovat divoké druhy zvířat a pátků, např. stáda slonů, levharty, divoká prasata, krokodýly, divoké buvoly a pávy, šakaly, medvědy pyskaté. Ptactvo zahrnuje kolem 130 druhů, jak stálých obyvatel, tak migrujících druhů. Délka trvání jeep safari: asi 3 hodiny. Následně ubytování v hotelu, večeře a přenocování. Po snídani odhlášení z hotelu. Na zpátečně cestě prohlídka želví líhně v Tissamaharama. Cena - cca 125-140 USD/os. (v závislosti na hotelu/regionu). Cena obsahuje ubytování v 3* hotelu a večeři a snídani. Cena neobsahuje oběd.

 

Místní výlety jsou organizovány místními turistickými agenturami na základě jimi určených podmínek. Výlet může být zrušen z důvodu nedostatečného počtu osob.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter