phone mobile heart Cestovní kanceláří ITAKA Flag of Belarus airplane
>Naše směry>>

Floryda

Ve zkratce

  • nejslunečnější stát USA
  • Miami - splnění amerického snu
  • nejslavnější pláže na světě
  • dovolená v USA bez víz
  • tady odpočívají hollywoodské hvězdy!

Prohlédni nabídku

Luxusní jachty, rezidence milionářů, mrakodrapy, pláže XXL velikosti a léto po celý rok. Splňte si svůj americký sen a leťte do Miami - magického města ve Slunečním státě. Poprvé s ITAKOU přímo na Floridu, do Miami, bez víz.

SUNSHINE STATE
Dovolená v americkém stylu? Objevte Floridu, které se říká brána do Karibiku. Jejím symbolem je pomerančový květ a z odkudkoliv je to k moři méně než 100 km. Známe ho všichni, minimálně z doslechu: nejslavnější zábavní park na světě Walt Disney World Resort, Cape Canaveral, nejslavnější kosmodrom na světě, Florida Keys s nejslavnějším ostrovem Key West, kde žil a tvořil Ernest Hemingway, a samozřejmě Miami s nejslavnějšími plážemi na světě.

WELCOME TO MIAMI
Zvučný název pochází ze slova „mayami” z dialektu indiánů Tequesta a znamená sladká voda. Tady „zima“ znamená 20°C +, díky tomu úžasné pláže po celý rok jako magnet přitahují ty, kdo touží po slunci, a mrakodrapy obchodní čtvrti kontrastují s barevnými budovami art dèco. Miami se říká hlavní město Latinské Ameriky, a opravdu je odtud blíže do Havany než do metropole států. Jeho jedinečnou atmosféru spoluutvářejí karibská uvolněnost, latinskoamerický temperament, hipsterská atmosféra a velké bohatství.

PROCHÁZKA S HVĚZDAMI
První asociace s Miami? Samozřejmě „Miami Vice“, kultovní seriál z 80. let 20. stol. Město plné života si zahrálo v bezpočtu filmových produkcí. „Zjizvená tvář“ s Al Pacinem, „Osobní strážce“ s Kevinem Costnerem, „Dexter“, jedna z částí série o agentovi 007 – „Casino Royale” s Danielem Craigem v roli Jamese Bonda, to je jen zlomek herecké kariéry města. Nedivte se, když se při procházce Miami tváří tvář setkáte se světově proslulou hvězdou!

SOBE & OCEAN DRIVE
To jsou ikony a kvintesence Miami. Ocean Drive je proslulá promenáda probíhající podél kultovní South Beach (SoBe) – pláže a čtvrti. Nezapomenutelný výhled nabízí také Atlantský oceán, pláž a charakteristické barevné budky záchranářů, ze kterých se stal další symbol města. SoBe je zábavné, kypí životem od soumraku, je to místo setkávání lidí z celého světa, kteří přijíždějí, aby se zapojili do nikdy nekončící zábavy. Najdeme tu spoustu restaurací, barů, klubů, s nádherně restaurovanými budovami ve stylu art dèco a fantastické obchody.

OCHUTNEJTE FLORIBBEAN!
Je to specifická kuchyně, která představuje nevídané spojení všech kuchyní světa se silným karibským akcentem. Od velkého hamburgeru k rafinovaným kubánským pokrmům, stejně chutným jako v Havaně. „Svá“ jídla sem přivezli také např.: Haiťané, Jamajčané a Peruánci. Evropu zastupuje Itálie, Španělsko, Francie a Německo. Všude si vypijete café Cubano – sladkou a velice silnou variantu espressa.

KARNEVALOVÁ ZÁBAVA
Oblíbeným způsobem Floriďanů a turistů na naprostou relaxaci a totální bezstarostnost jsou výletní plavby. Miami je jeden z největších přístavů výletních lodí na světě. Nejoblíbenější trasy vedou na Bahamy, do Karibiku a Mexika. Výjimečná, světově proslulá místa a nádherné výhledy nejsou vše. Během dne si prohlížíte a večer začíná karneval atrakcí. Právě na palubách lodí prestižní americké linky Carnival Cruise pocítíte úplné potěšení z námořního cestování.

LITTLE HAVANA A STREET ART
Jedna ze čtvrtí Miami s nejspecifičtější atmosférou. Právě sem už desítky let směřují emigranti z Kuby, jejichž osudy se proplétají s historií Floridy. Tady se mluví španělsky a obyvatelé udržují kubánské zvyky. Díky jedinečnému koloritu Malé Havany tady neustále přibývají kluby a diskotéky. Plná barev je také Art District Wynwood Walls, kde se vám zatočí hlava z expresivních graffiti ve výrazných barvách, jejichž autory jsou nejslavnější tvůrci street artu.

PARKY A PELIKÁNI
Miami má více než 800 parků, úžasné zahrady a tisíce fantastických palem. Leží mezi dvěma národními parky: Biscayne National Park a Everglades National Park. Ten první zahrnuje mangrovové lesy a zátoku Biscayne s korálovým útese, úžasným místem k potápění. Everglades to je divoká, subtropická příroda, fantastické stezky pro pěší a tisíce aligátorů. Žije zde také 350 druhů ptáků, např. všudypřítomní pelikáni, které lze často potkat u pláží.

BOHATĚ
Miami odjakživa přitahovalo velké peníze, umělce, modelky, nyní také celebrity. V pohádkových rezidencích žijí ti nejbohatší a nejslavnější, a rozmáchlost jejich usedlostí lze často vidět jen při plavbě lodí. Tady to není auto, ale jachta, co rozhoduje o statusu. V exkluzivních marínách čekají moderní luxusní jachty, nad jejichž cenou je lepší nepřemýšlet.

Čas: kontinentální část Spojených států zahrnuje 4 časová pásma: v nich platný čas kolísá od UTC-5 na východě po UTC-8 na západě v zimě a od UTC-4 po UTC-7 v létě. New York: polský čas mínus 6 hod. Las Vegas: polský čas mínus 9 hod. San Francisco: polský čas mínus 9 hod. New Orleans: polský čas mínus 7 hod. Miami: polský čas mínus 6 hod.

Záznam času a data: příklad 17.15 – 5:15 PM, 22. ledna 2020 – 01/22/20

Jazyk: angličtina

Víza: Polsko bylo formálně zapojeno do bezvízového programu (Visa Waiver Program). Polští občané mají k dispozici systém elektronického cestovního povolení (ESTA). Podrobné informace jsou dostupné na stránkách: https://pl.usembassy.gov/pl/visas-pl/

Měna: americký dolar (USD)

Elektrické zásuvky: typ A a B, napětí 120 V; nezbytný je adaptér

Ceny: v restauracích a kavárnách: káva od 3 USD, sendvič „s sebou“ od 4 USD, malá pizza od 5 USD, menu v restauraci rychlého občerstvení od 6 USD, hlavní jídlo od 11 USD, pivo od 5 USD, drink/koktejl/aperitiv od 6 USD, celý oběd v dobré restauraci od 25 USD. V supermarketech: houska od 0,40 USD, voda (1,5 l) od 1,40 USD, džus (1 l) od 2 USD, mléko (1 l) od 1,60 USD, pivo (0,33 l) od 1,50 USD, tvrdý sýr (100 g) od 3 USD, šunka (100 g) od 1 USD Poštovní známka na pohlednici do Polska stojí 1,10 USD. Ve všech obchodech a restauracích (pokud není v jídelním lístku uvedeno něco jiného) je nutné k uvedeným cenám připočítat místní daň. Každý stát účtuje daň v jiné výši. Na Floridě je nutné k cenám v obchodech připočíst 7 %. Na příklad: cena trička na visačce v obchodě je 10 USD a po připočtení daně bude částka k úhradě u pokladny 10,70 USD.

Kreditní karty: jedním z nejoblíbenějších platebních prostředků v hotelech a restauracích je kreditní karta, bez níž může být zkomplikováno např. půjčení auta, nákupy na internetu nebo rezervace místa v restauraci. Některé hotely mohou žádat o uvedení údajů kreditní karty při ubytování. Na výdaje v hotelu může být blokována kauce od 50 do 200 USD.

Spropitné: nechávání spropitného je ve Spojených státech běžný zvyk. Na příklad v restauraci spropitné představuje 15 % ceny jídla. V závislosti na restauraci už může být započteno do ceny jídla, informace jsou uvedeny v jídelním lístku. V hotelích je obvyklé spropitné pro obsluhu 1 USD (např. za pomoc s vynesením zavazadla, zaparkování auta apod.).

Ubytování v Miami: při ubytování v hotelu se požaduje, aby byl minimálně jeden člověk starší 21 let (netýká se hotelu Generator Miami). Je také požadován povinný poplatek (tzv. resort fee), který zahrnuje např. přístup k bezdrátovému internetu a plážový servis.

Nákupy a suvenýry: z každého regionu USA si lze přivést zajímavé suvenýry. Milovníkům dobrého vína doporučujeme víno produkované ve státě Washington a Kalifornie. Milovníky sladkostí zaujmou čokoládky Ghirardelli nebo Hershey’s a fanoušci knížek naleznou v knihkupectvích nádherné fotografické publikace. V USA je poměrně levná elektronika. Velmi výhodně se také nakupuje oblečení, kosmetika, spodní prádlo, kožené výrobky a sportovní vybavení. Předměty ve světě ceněných značek si lze koupit za ceny mnohem nižší než v Evropě. Alkohol je dostupný pro lidi starší 21 let. Konzumace a držení alkoholu pod touto věkovou hranicí je přísně trestáno, včetně vězení a obžaloby z nelegálního držení a konzumace.

Měrné jednotky: 1 libra - 0,45 kg 1 míle - 1,609 km 1 galon - 3,785 l

Co si rozhodně dát k jídlu: oproti všeobecnému přesvědčení je kuchyně v USA velice různorodá a chutná. Rozhodně nejoblíbenější jsou ale restaurační řetězce. Obzvláště na Floridě je velice oblíbená kubánská, karibská kuchyně, ryby a plody moře. Rozhodně musíte vyzkoušet dokonalý street food, hamburgery, hot-dogy. Kromě toho doporučujeme: T-bone steak v New Yorku Smetanový cheescake newyorský bagel s pastrami, nejlépe v newyorském Katz’s Delicatessen Clam chowder v Bostonu Ryby a plody moře na Floridě Jambalaya v New Orleans Crab cake - placičky s krabím masem Čokoládové brownie Apple pie - jablečný koláč

 


Vždy aktuální informace o bezpečnostní situaci v jednotlivých zemích se nacházejí na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

arrow-rightarrow-rightclockfacebooktwitter